Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır? Gümüş takılar uzun süreli kullanımlarında cilasının eskimesi ve darbeye bağlı çiziklerden dolayı ilk parlaklığını zaman içerisinde yitirmektedir. Ancak gümüş takıları eski parlaklığına döndürmek mümkündür? Peki gümüş takılar nasıl parlatılır?

Gümüş takılarınızı parlatmak için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanlarını sizler için paylaşacağız.

Diş macunu ile gümüş parlatma

Diş macunu ile gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Matlaşmış gümüş ürününüze kullanmadığınız bir diş fırçası veya pamuk yardımı ile diş macununu sürmeniz gerekmektedir. Bu sürme işlemini ovalama ile birlikte yaptığınızda parlatma etkisi daha da artmaktadır. Yeterli ovma işlemini gerçekleştirdikten sonra gümüş ürününüzü yıkayarak parlaklığını ortaya çıkartabilirsiniz. Bu yöntem takı üzerindeki derin çizikleri yok etmez sadece matlaşmış ve kararmış olan gümüş takıların rengini açmaya ve parlatmaya yaramaktadır.

Gümüş Kaplama ve Cilalama

En kesin ve garanti çözüm olan gümüş kaplama ile ürününüzü ilk haline geri döndürebilirsiniz. Bu yöntem matlaşmış ürünlerin yanı sıra üzerinde çizikler olan ürünlerde daha fazla kullanılmaktadır. Çizikleri yeni bir gümüş kaplama ve parlak cila ile rötuşlayarak gümüş takınızı ilk alındığı haline döndürebilirsiniz.

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş doğal bir maden olduğu için doğadaki bazı elementler ile tepkimeye girmektedir. Bu elementler hidrojen, kükürt ve sülfürikten oluşmaktadır. Gümüş zaman içerisinde bu elementler ile tepkimeye girdiği için kararma meydana gelmektedir.

Gümüş Nasıl Kararmaz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gümüş doğal bir maden olduğu için yapısı gereği atmosferde bulunan elementler ile tepkimeye girerek kararmaya maruz kalmaktadır. Ancak bunu yavaşlatmak için bir kaç önlem alabilirsiniz.

Gümüş ürünlerinizi kullandığınızda daha geç kararma yaptığını ve sadece zaman içerisinde ufak çizikler ve matlaşmaya maruz kaldığını göreceksiniz. Kullanılan gümüş takılar daha geç kararma yapar. Ancak vücut yapınız, ter asit oranı gümüş takınızın kararmasını hızlandırmaktadır.

Pek sık kullanmadığınız gümüş takılarınızı banyo gibi rutubetli ortamlarda bırakmamanız gerekir. Bununla birlikte gümüş aksesuarlarınızı kullanmadığınızda hava almayan kutu ve ambalajlar içerisinde saklamanız, gümüşün kararmasını önleyecektir.