Bir takının gerçek gümüş olduğu nasıl anlaşılır? Mücevherlerin, gümüş madeninden üretildiği nasıl anlaşılır? Takı ve kuyumculuk sektöründe uzman ve ustaların dışında takı müşterileri bir ürünün gerçek olup olmadığını anlamak zordur. Nihai kullanıcı aldığı bir takının gerçek madenden olup olmadığını, alışveriş yaptığı kuyumcuya veya toptan gümüş satıcısına güvense de aklında soru işaretleri kalabilmektedir.

Gümüş Takıda 925 Baskısı Olmalı mı?

Gümüş takı ürünlerinde 925 baskısı yer almaktadır. 925 baskısı saf gümüş madeninin diğer madenlerle birleştirildiğini vurgulamaktadır. Gümüş doğası gereği yumuşak bir madendir. Kırılmaların, bükülmelerin ve takının deforme olmasını önlemek amacıyla gümüş bakır gibi madenlerle birleştirilir. Gümüş ürünlerin %92.5’i saf gümüş madeninden oluşmaktadır. Bu nedenle 925 baskısı ürünlerde yer alır.

Takı üzerinde 925 yazması o takının kesinlikle gümüş olduğu anlamına gelmemektedir. 925 baskısı nadir olsa da tüketiciyi yanıltmak adına imitasyon takılara baskı yapılabilir.

Takının Ağırlığına Dikkat Edin

Gümüş bir takı imitasyon ürünlere göre daha ağır duracaktır. Sertliği ve ağırlığı konusunda elde tok bir his veren gümüş takılar farkını hissettirecektir. Ancak bakır ve metal oranı arttırılmış ürünlerde bu farkı da ayırt etmek zorlaşacaktır.

Mıknatıs Kontrolü

Aldığınız takının gümüş olduğundan şüphe duyuyorsanız mıknatıs ile kontrol edin. Gümüş ürünler yapısı gereği mıknatıs ile etkileşime geçmez. Yani mıknatıs gümüşü çekemez. Eğer ürününüzü mıknatıs çekiyorsa takı içerisinde metal alaşımların olduğu anlaşılacaktır.

Takının Bir Bölümünü Törpüleme

Şüphe duyduğunuz takınızın bir bölümünü törpüleyin. Eğer takınız gümüş ise törpülediğiniz kısmın altında parlak bir gümüş tabakası çıkacaktır. Eğer üzerindeki kaplama soyulup sarı renkli bir metal görürseniz o ürün pirinçten imal edilmiş olduğu anlaşılacaktır. Gümüş takılar yıpransa bile bakıma girdiğinde eski parlaklığına ulaşmaktadır.

Takıyı Kağıda Sürtme Testi

Gümüş takınızı kağıda sürterek, kurşun kalem lekesine benzer bir iz bıraktırabilirsiniz. Ürün rodajlı yani cilalı olduğunda kağıtta bırakacağı leke azalacaktır.

En Doğru ve Garanti Çözüm “Kuyumcular Odası”

Ürününüzün gerçekten gümüş olduğunu anlamanın ve tescil ettirmenin en doğru ve garanti çözümü bulunduğunuz bölgedeki kuyumcular odasına ürünü götürmek ve teyidini almaktır.